Irlandia

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu Irlandia. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące Irlandia.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dlaczego Kanada porzuca złoto, a Chiny je gromadzą? Zagadka wyjaśniona

  Dlaczego Kanada porzuca złoto, a Chiny je gromadzą? Zagadka wyjaśniona

  Kanada ogłosiła niedawno, że pozbyła się większości rezerw złota. Zamiast drogocennych sztabek, chce teraz przestawić się na „bardziej płynne aktywa”. Tymczasem wiele państw wciąż zwiększa zapasy tego metalu. Dlaczego państwa tak bardzo różnią pod tym względem?

  czytaj więcej

 • Stratfor: Europa podzieli się na bloki państw. Polska może stanąć przed historyczną szansą [ANALIZA]

  Stratfor: Europa podzieli się na bloki państw. Polska może stanąć przed historyczną szansą [ANALIZA]

  Wraz z osłabianiem się UE w jej obecnym kształcie w Europie mogą wyłonić się bloki państw skupione wokół regionalnych interesów. Dla Polski i krajów bałtyckich najważniejszą kwestią stanie się bezpieczeństwo. Jeśli Rosja załamie się pod ciężarem wewnętrznych problemów, Warszawa stanie przed historyczną szansą umocnienia wpływów na Wschodzie - czytamy w analizie ośrodka Stratfor.

  czytaj więcej

 • Polska w rękach zagranicy. U której potęgi jesteśmy najbardziej zadłużeni?

  Polska w rękach zagranicy. U której potęgi jesteśmy najbardziej zadłużeni?

  W publicznej świadomości mocno utarło się przekonanie, że polski dług publiczny rośnie w szybkim tempie. Rzadko jednak zastanawiamy się, w jakich krajach zapożycza się Skarb Państwa. Oto zestawienie naszych najważniejszych wierzycieli.

  czytaj więcej

 • Tanie stolice europejskie. Warszawa w czołówce

  Tanie stolice europejskie. Warszawa w czołówce

  W Polsce za 200 tys. euro można kupić nowy, średnio 163-metrowy apartament, a w Warszawie 114-metrowy. Za tę samą kwotę w centralnym Londynie można nabyć co najwyżej 11 metrów kwadratowych i to już nie nowo wybudowanego mieszkania.

  czytaj więcej

 • Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Jeśli być emerytem, to najlepiej wybrać świadczenia w Danii. Najnowsza edycja Melbourne Mercer Global Pension Index na pierwszym miejscu rankingu umieściła właśnie to skandynawskie państwo. Zmęczeni długoletnią pracą Holendrzy też nie powinni czuć się poszkodowani, bo zajęli drugie miejsce. Aby pobierać świadczenia u kolejnego kraju z podium musimy wybrać się aż na Antypody do Australii. Pełen raport na Global Pension Index.Polska nie znalazła się na czele rankingu, ale zajęła miejsce obok Niemiec, USA, Francji i Brazylii. Niestety nie jest to czołówka rankingu.Indeks bierze pod uwagę 27 krajów świata. Są na nim zarówno kraje Europy, jak i Azji, Ameryk i Afryki oraz oczywiście Australia.Jaka jest metodologia? Zbadano 27 państw pod względem systemów emerytalnych w trzech kategoriach: odpowiedniości – adequacy – 40 proc. oceny ( sytuacja aktualnych emerytów i ocenia m.in. poziom oszczędności i wielkość wypłat), trwałości (zrównoważenia) – sustainability – 35 proc. oceny (tu zbadano, czy aktualne wysokości świadczeń są możliwe do utrzymania dla nowych emerytów w przyszłości, uwzględniano aktywa, składki, demografię, dług publiczny, stopień samofinansowania systemu) i spójność – integrity – 25 proc. oceny (regulacje i bezpieczeństwo).W rankingu najwyższą notę otrzymały systemy emerytalne w Danii i Holandii (kategoria A). W kategorii B+ znalazły się Australia, a w kategorii B systemy emerytalne z Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Kanady, Chile i Singapuru. W kolejnej grupie (C+) znalazły się Irlandia i Wielka Brytania, a w kategorii C Polska, w towarzystwie m.in. Niemiec, USA, Francji, Austrii i Brazylii. Do kategorii D przydzielono m.in.: Włochy, Indonezję, Koreę Południową, Chiny. Meksyk, Indie, Japonię i Argentynę. Kategoria E oznacza, że kraj nie ma systemu emerytalnego lub jest dopiero w budowie.Średnia nota wśród 27 krajów to 58,1 pkt. Polska znalazła się poniżej z wynikiem 54,4 pkt.

  czytaj więcej

 • Polska ma największe w UE dysproporcje dochodów [INFOGRAFIKA]

  Polska ma największe w UE dysproporcje dochodów [INFOGRAFIKA]

  Znaczące różnice w dystrybucji zarobków brutto można zaobserwować we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednak w Polsce dysproporcje pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi są największe – wynika z danych Eurostatu.

  czytaj więcej

 • 500 plus zachęca do rodzenia po trzydziestce. Będzie więcej dzieci

  500 plus zachęca do rodzenia po trzydziestce. Będzie więcej dzieci

  Żeby w pełni ocenić efekt programu, trzeba jeszcze poczekać. Ale już wiemy, że pod względem urodzonych dzieci ten rok będzie rekordowy,

  czytaj więcej

 • Rząd zdecydował: nie będzie jednolitego podatku

  Rząd zdecydował: nie będzie jednolitego podatku

  Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, że nie zostanie wprowadzony tzw. podatek jednolity - podał resort finansów w komunikacie.

  czytaj więcej

 • Coraz wyższe zarobki Polaków. Wyprzedzamy wszystkie kraje regionu

  Coraz wyższe zarobki Polaków. Wyprzedzamy wszystkie kraje regionu

  Polacy wysuwają się na pozycję lidera pod względem wysokości zarobków w naszym regionie Unii Europejskiej i szybko nadrabiają dystans do krajów strefy euro. Tak wynika z przedstawianych przez Eurostat danych na temat wynagrodzeń obywateli UE - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

  czytaj więcej

 • Strefa euro z osobnym budżetem? PE kończy prace nad specjalnym raportem

  Strefa euro z osobnym budżetem? PE kończy prace nad specjalnym raportem

  PE finalizuje prace nad raportem ws. "zdolności budżetowych strefy euro". Wywołujący kontrowersje pomysł osobnej kasy dla eurolandu jest wprawdzie jeszcze daleki od realizacji, ale jego urzeczywistnienie może być groźne dla interesów Polski.

  czytaj więcej

 • Prawie 1/4 Polaków na "bieda płacach". Jesteśmy w europejskim ogonie [WYKRESY]

  Prawie 1/4 Polaków na "bieda płacach". Jesteśmy w europejskim ogonie [WYKRESY]

  Wśród państw członkowskich UE najwyższy udział osób o niskich zarobkach notuje się na Łotwie, natomiast najniższy w Szwecji. Polska w tym zestawieniu nie wypada najlepiej.

  czytaj więcej

 • Wzrost roli konsumpcji. Spadek inwestycji zagrożeniem dla polskiej gospodarki

  Wzrost roli konsumpcji. Spadek inwestycji zagrożeniem dla polskiej gospodarki

  Wzrost roli konsumpcji w tworzeniu PKB będzie prowadził do dalszego spadku inwestycji krajowych - ostrzega w rozmowie z PAP prof. Stanisław Gomułka. Do spadku inwestycji doprowadza raczej substytucja droższych pracowników krajowych przez tańszych imigrantów - twierdzi dr Cezary Mech.

  czytaj więcej

 • „Celebrujemy kreatywność, ale nie lubimy zmian i ryzyka”. O istocie innowacji mówi Ralph Talmont

  „Celebrujemy kreatywność, ale nie lubimy zmian i ryzyka”. O istocie innowacji mówi Ralph Talmont

  Wielu liderów poważnych, dużych firm nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko może nadejść zagrożenie, jak szybko ich rynek może zostać zjedzony przez przedsiębiorstwa stosujące inne perspektywy. I nagle okazuje się, że firma, która dobrze działała przez dziesięciolecia, w ciągu 3-5 lat przestaje działać w ogóle lub mocno ogranicza swoją działalność – mówi w wywiadzie dla Forsal.pl Ralph Talmont, znany mówca, konsultant ds. kreatywności i komunikacji oraz kurator TEDxWarsaw.

  czytaj więcej

 • Korporacjom będzie trudniej uchylać się od płacenia podatków. Obowiązują już nowe przepisy UE

  Korporacjom będzie trudniej uchylać się od płacenia podatków. Obowiązują już nowe przepisy UE

  Międzynarodowym korporacjom powinno być trudniej uchylać się od podatków. 1 stycznia w życie weszły przepisy, które zmuszają kraje UE do automatycznej wymiany informacji ws. tzw. interpretacji podatkowych. Jednak do uszczelnienia sytemu wciąż jeszcze daleko.

  czytaj więcej

 • Będzie drugie referendum ws. Brexitu?

  Będzie drugie referendum ws. Brexitu?

  Ciekawy artykuł pojawił się w dzisiejszym wydaniu dziennika "The Guardian", który powołując się na źródła (też w samym rządzie) próbuje dać do zrozumienia, że sędziowie z Supreme Court (odpowiednik naszego Trybunału Konstytucyjnego) mogą podtrzymać wcześniejszy wyrok High Court wskazujący, że to parlament, a nie rząd, może być upoważniony do formalnego uruchomienia procedury Brexitu - pisze w komentarzu Marek Rogalski z DM BOŚ.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze