ulga podatkowa

Ulga podatkowa - przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku (taką definicję formułuje ustawa - Ordynacja podatkowa).


 • Francuski baby boom i polska depresja urodzeniowa. Oto recepta na ratowanie demografii

  Francuski baby boom i polska depresja urodzeniowa. Oto recepta na ratowanie demografii

  Polska od lat ma jeden z najniższych współczynników dzietności w Europie. Na jedną kobietę w naszym kraju przypada zaledwie 1,32 urodzeń. Tymczasem we Francji poziom dzietności systematycznie rośnie i dziś jest najwyższy w całej wspólnocie. W jaki sposób udaje się utrzymać tak dobre wyniki?

  czytaj więcej

 • Dlaczego klasa średnia gardzi społecznymi dołami?

  Dlaczego klasa średnia gardzi społecznymi dołami?

  Prawnicy, politycy, dziennikarze, intelektualiści i przedsiębiorcy mogą się różnić między sobą jak kangur z jeżem, mogą głosować na Petru czy na Razem, ale wciąż łączy ich, często nieuświadomiona, pogarda dla rezydujących w dołach społecznych jaskiniowców.

  czytaj więcej

 • Nie wojsko i nauka, ale socjal. Zobacz, na co państwa UE wydają najwięcej [MAPA]

  Nie wojsko i nauka, ale socjal. Zobacz, na co państwa UE wydają najwięcej [MAPA]

  Nie wojsko, nie obronność, ale wydatki socjalne pochłaniają największą część budżetów państw Unii Europejskiej. W 2014 roku prawie jedną piątą PKB wspólnota przeznaczyła właśnie na ten cel – tak wynika z najnowszych dostępnych danych Eurostatu.

  czytaj więcej

 • Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Jeśli być emerytem, to najlepiej wybrać świadczenia w Danii. Najnowsza edycja Melbourne Mercer Global Pension Index na pierwszym miejscu rankingu umieściła właśnie to skandynawskie państwo. Zmęczeni długoletnią pracą Holendrzy też nie powinni czuć się poszkodowani, bo zajęli drugie miejsce. Aby pobierać świadczenia u kolejnego kraju z podium musimy wybrać się aż na Antypody do Australii. Pełen raport na Global Pension Index.Polska nie znalazła się na czele rankingu, ale zajęła miejsce obok Niemiec, USA, Francji i Brazylii. Niestety nie jest to czołówka rankingu.Indeks bierze pod uwagę 27 krajów świata. Są na nim zarówno kraje Europy, jak i Azji, Ameryk i Afryki oraz oczywiście Australia.Jaka jest metodologia? Zbadano 27 państw pod względem systemów emerytalnych w trzech kategoriach: odpowiedniości – adequacy – 40 proc. oceny ( sytuacja aktualnych emerytów i ocenia m.in. poziom oszczędności i wielkość wypłat), trwałości (zrównoważenia) – sustainability – 35 proc. oceny (tu zbadano, czy aktualne wysokości świadczeń są możliwe do utrzymania dla nowych emerytów w przyszłości, uwzględniano aktywa, składki, demografię, dług publiczny, stopień samofinansowania systemu) i spójność – integrity – 25 proc. oceny (regulacje i bezpieczeństwo).W rankingu najwyższą notę otrzymały systemy emerytalne w Danii i Holandii (kategoria A). W kategorii B+ znalazły się Australia, a w kategorii B systemy emerytalne z Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Kanady, Chile i Singapuru. W kolejnej grupie (C+) znalazły się Irlandia i Wielka Brytania, a w kategorii C Polska, w towarzystwie m.in. Niemiec, USA, Francji, Austrii i Brazylii. Do kategorii D przydzielono m.in.: Włochy, Indonezję, Koreę Południową, Chiny. Meksyk, Indie, Japonię i Argentynę. Kategoria E oznacza, że kraj nie ma systemu emerytalnego lub jest dopiero w budowie.Średnia nota wśród 27 krajów to 58,1 pkt. Polska znalazła się poniżej z wynikiem 54,4 pkt.

  czytaj więcej

 • Rok 2016 w gospodarce: duże zmiany, które mogą zaważyć na sukcesie kraju

  Rok 2016 w gospodarce: duże zmiany, które mogą zaważyć na sukcesie kraju

  Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Wiele działo się w podatkach, zmiany objęły też spółki skarbu państwa, doszło do zmian w NBP i RPP. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd w lutym "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

  czytaj więcej

 • Węgry: 34,5 tys. rodzin skorzystało z rodzinnej ulgi mieszkaniowej

  Węgry: 34,5 tys. rodzin skorzystało z rodzinnej ulgi mieszkaniowej

  Już 34,5 tys. węgierskich rodzin skorzystało dotąd z rodzinnej ulgi mieszkaniowej, co oznacza łączne wsparcie wysokości 81,5 mld ft (264 mln euro) – podała we wtorek sekretarz stanu ds. rodziny, młodzieży i spraw międzynarodowych Katalin Novak.

  czytaj więcej

 • Socjalizacja Węgier. Rząd zapowiada zwiększenie świadczeń dla rodzin

  Socjalizacja Węgier. Rząd zapowiada zwiększenie świadczeń dla rodzin

  Zwiększenie w przyszłym roku świadczeń i ulg dla rodzin zapowiedział w środę sekretarz stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Węgier Bence Retvari na konferencji prasowej.

  czytaj więcej

 • Morawiecki będzie miał budżetowy sukces. Tak dobrze nie było od 2007 roku

  Morawiecki będzie miał budżetowy sukces. Tak dobrze nie było od 2007 roku

  Ministerstwo Finansów nieoficjalnie przyznaje, że deficyt sektora rządowego i samorządowego mógł spaść w 2016 r. poniżej 2,4 proc. PKB. To kluczowy wskaźnik dla oceny stanu polskich finansów przygotowywanej przez Komisję Europejską.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć najem za 2016 rok? Wszystko, co trzeba wiedzieć

  Jak rozliczyć najem za 2016 rok? Wszystko, co trzeba wiedzieć

  Każdy podatnik, który zdecydował się na wynajem mieszkania, musi rozliczyć się z fiskusem. To od niego zależy, w jakiej wysokości zapłaci podatek. Do wyboru są dwie formy opodatkowania: ryczałt i skala podatkowa. Formę opodatkowania najmu trzeba wybrać już do 20 stycznia 2017 r. Do 31 stycznia trzeba rozliczyć najem za rok 2016 .

  czytaj więcej

 • "To swoiste 500 plus dla przedsiębiorców". Rząd ma nowy pomysł dla firm

  "To swoiste 500 plus dla przedsiębiorców". Rząd ma nowy pomysł dla firm

  Przedsiębiorcy będą mogli "wrzucić w koszty" zakup maszyn i urządzeń o wartości od 10 do 100 tys. zł. Taką możliwość daje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT - mówi PAP wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz.

  czytaj więcej

 • Polacy już nie chcą chwilówek. Banki celują w udzielanie wyższych pożyczek

  Polacy już nie chcą chwilówek. Banki celują w udzielanie wyższych pożyczek

  Mniej chętnych na krótkoterminowe pożyczki. Jeśli kredyt konsumpcyjny, to na większą kwotę i najlepiej taki, który bank sam oferuje klientowi. Takie są efekty poprawy sytuacji majątkowej Polaków.

  czytaj więcej

 • 500 plus dla przedsiębiorców – czy to dobra zmiana?

  500 plus dla przedsiębiorców – czy to dobra zmiana?

  Po programach ,,Rodzina 500 plus” i ,,Mieszkanie plus” nadszedł czas na kolejny projekt, który na wzór wcześniejszych konceptów rządu został nieoficjalnie nazwany - ,,500 plus dla przedsiębiorców”. Zmiana zakłada nowelizację ustawy o PIT oraz CIT, dzięki której przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z rozszerzonej ulgi dotyczącej amortyzacji dóbr inwestycyjnych - pisze Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI.

  czytaj więcej

 • Tylko 40 proc. Amerykanów dobrze ocenia Trumpa

  Tylko 40 proc. Amerykanów dobrze ocenia Trumpa

  Badania opinii publicznej wykazują, że Donald Trump obejmie urząd jako najbardziej niepopularny spośród ostatnich siedmiu prezydentów USA. Pozytywną ocenę wystawiło mu tylko 40 proc. Amerykanów.

  czytaj więcej

 • Kim jest Donald Trump, 45. prezydent USA? [SYLWETKA]

  Kim jest Donald Trump, 45. prezydent USA? [SYLWETKA]

  Republikanin Donald J. Trump, który w listopadowych wyborach pokonał Demokratkę Hillary Clinton, został zaprzysiężony na Kapitolu na 45. prezydenta USA. W mowie inauguracyjnej obiecał "przeniesienie władzy z Waszyngtonu" i przywrócenie jej Amerykanom.

  czytaj więcej

 • Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla 5 firm. Kogo państwo wspiera najbardziej?

  Prawie 50 mld zł pomocy publicznej dla 5 firm. Kogo państwo wspiera najbardziej?

  Transport – to branża najmocniej wspierana przez państwo. Listę największych beneficjentów zdecydowanie zdominowały przedsiębiorstwa publiczne – z udziałem Skarbu Państwa i samorządowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze