zus czy ofe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zus czy ofe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zus czy ofe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ekspert: Finanse publiczne są jak piramida finansowa

  Ekspert: Finanse publiczne są jak piramida finansowa

  Nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia ma emeryturę. I tak będziemy musieli pracować dłużej - mówi w wywiadzie prof. Marek Góra, współautor reformy systemu emerytalnego z 1999 roku, wprowadzonej w czasie rządów Jerzego Buzka. 

  czytaj więcej

 • Czeka nas rewolucja w III filarze. Pracodawcy będą protestować [WYWIAD Z WICEPREZESEM ZUS]

  Czeka nas rewolucja w III filarze. Pracodawcy będą protestować [WYWIAD Z WICEPREZESEM ZUS]

  Może się zdarzyć, że środki gromadzone w PPE znacząco się skurczą. Albo nawet przepadną - mówi w wywiadzie dr Marcin Wojewódka, wiceprezes ZUS. 

  czytaj więcej

 • Rewolucja w III filarze. Co oznacza dla nas Polski Fundusz Rozwoju? [WYWIAD]

  Rewolucja w III filarze. Co oznacza dla nas Polski Fundusz Rozwoju? [WYWIAD]

  - Chcemy przeciąć węzeł gordyjski w sposób uczciwy dla ludzi - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

  czytaj więcej

 • Wszystko, czego nam nie mówią o emeryturach

  Wszystko, czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

  czytaj więcej

 • Na pewno wiesz wszystko o emeryturach? Ten artykuł z pewnością to zweryfikuje

  Na pewno wiesz wszystko o emeryturach? Ten artykuł z pewnością to zweryfikuje

  Nieprzejrzystość zasad emerytalnych jest jedną z przyczyn szerokiego poparcia dla pomysłu obniżenia wieku emerytalnego. Przyszli emeryci teoretycznie wiedzą, że będą mieli wyższe świadczenia, gdy później przejdą na emeryturę, ale przestali wierzyć, że to rzeczywiście tak działa.

  czytaj więcej

 • Czy czeka nas rewolucja w ZUS? Wywiad z Gertrudą Uścińską

  Czy czeka nas rewolucja w ZUS? Wywiad z Gertrudą Uścińską

  Jednolita danina zakłada konsolidację składek i podatku, ale trzeba w jakiś sposób oznaczyć składki, tak by zasada ubezpieczeniowa została zachowana - mówi w wywiadzie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

  czytaj więcej

 • Co wiemy o planie podatkowym Szydło? Plusy dodatnie i ujemne nowej daniny

  Co wiemy o planie podatkowym Szydło? Plusy dodatnie i ujemne nowej daniny

  Najwcześniej po pierwszym listopada poznamy założenia podatku jednolitego. Na zapleczu rządu trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami. Ostatnio uchwalone ustawy o połączeniu baz danych ZUS i urzędów skarbowych mają ułatwić przygotowanie prognoz na temat skutków wprowadzenia planu Beaty Szydło. Jeśli do tego dojdzie, będziemy świadkami prawdziwej rewolucji. W jeden strumień zostaną scalone płacone do tej pory osobno składki na ubezpieczenia społeczne. Zebraliśmy dostępne na dziś informacje na temat tego, jak będzie wyglądał nowy system. W naszej analizie wskazujemy również na potencjalne pułapki, które mogą położyć reformę.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny zbankrutuje? Raport MMGPI 2016: Istnieje takie ryzyko

  Polski system emerytalny zbankrutuje? Raport MMGPI 2016: Istnieje takie ryzyko

  "Systemy z pewnymi dobrymi cechami, ale również z istotnymi brakami, które powinny być wyeliminowane" - taką ocenę Melbourne Mercer Global Pension Index 2016 wystawił systemom emerytalnym kilku krajów, wśród nich Polski. O raporcie, koniecznych zmianach i przeglądzie emerytalnym rozmawiali w PAP uczestnicy debaty Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Obniżmy wiek emerytalny, ale dajmy też możliwość dalszej pracy

  Morawiecki: Obniżmy wiek emerytalny, ale dajmy też możliwość dalszej pracy

  Za obniżeniem wieku emerytalnego, ale z możliwością pozostania na rynku pracy osobom, które chcą dalej pracować, opowiedział się w środę w Sejmie wicepremier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Gdy 50 zł przelicza się na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch. Morawiecki o kwocie wolnej

  Gdy 50 zł przelicza się na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch. Morawiecki o kwocie wolnej

  Chcemy do końca listopada zakończyć proces legislacyjny związany z wprowadzeniem od 1 stycznia 2017 r. wyższej kwoty wolnej od podatku - oświadczył w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.  "Chcemy zrobić tak, aby dla najuboższych blisko 3 mln osób, takich rodzin, które przeliczają 50 zł na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch, w ogóle nie było podatku".

  czytaj więcej

 • Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Gdzie emeryci mają najlepiej? Najlepsze systemy na świecie

  Jeśli być emerytem, to najlepiej wybrać świadczenia w Danii. Najnowsza edycja Melbourne Mercer Global Pension Index na pierwszym miejscu rankingu umieściła właśnie to skandynawskie państwo. Zmęczeni długoletnią pracą Holendrzy też nie powinni czuć się poszkodowani, bo zajęli drugie miejsce. Aby pobierać świadczenia u kolejnego kraju z podium musimy wybrać się aż na Antypody do Australii. Pełen raport na Global Pension Index.Polska nie znalazła się na czele rankingu, ale zajęła miejsce obok Niemiec, USA, Francji i Brazylii. Niestety nie jest to czołówka rankingu.Indeks bierze pod uwagę 27 krajów świata. Są na nim zarówno kraje Europy, jak i Azji, Ameryk i Afryki oraz oczywiście Australia.Jaka jest metodologia? Zbadano 27 państw pod względem systemów emerytalnych w trzech kategoriach: odpowiedniości – adequacy – 40 proc. oceny ( sytuacja aktualnych emerytów i ocenia m.in. poziom oszczędności i wielkość wypłat), trwałości (zrównoważenia) – sustainability – 35 proc. oceny (tu zbadano, czy aktualne wysokości świadczeń są możliwe do utrzymania dla nowych emerytów w przyszłości, uwzględniano aktywa, składki, demografię, dług publiczny, stopień samofinansowania systemu) i spójność – integrity – 25 proc. oceny (regulacje i bezpieczeństwo).W rankingu najwyższą notę otrzymały systemy emerytalne w Danii i Holandii (kategoria A). W kategorii B+ znalazły się Australia, a w kategorii B systemy emerytalne z Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Kanady, Chile i Singapuru. W kolejnej grupie (C+) znalazły się Irlandia i Wielka Brytania, a w kategorii C Polska, w towarzystwie m.in. Niemiec, USA, Francji, Austrii i Brazylii. Do kategorii D przydzielono m.in.: Włochy, Indonezję, Koreę Południową, Chiny. Meksyk, Indie, Japonię i Argentynę. Kategoria E oznacza, że kraj nie ma systemu emerytalnego lub jest dopiero w budowie.Średnia nota wśród 27 krajów to 58,1 pkt. Polska znalazła się poniżej z wynikiem 54,4 pkt.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Reprywatyzacja czy nacjonalizacja OFE

  Jedlak: Reprywatyzacja czy nacjonalizacja OFE

  Analizując planowaną likwidację OFE, można widzieć szklankę w połowie, a ściślej mówiąc w trzech czwartych, pełną albo w jednej czwartej pustą. Niektórzy skupią się na tym, że 25 proc. aktywów (teraz ok. 37 mld zł), które zgromadziliśmy w funduszach i które nie zostały nam jeszcze zabrane, zostanie teraz znacjonalizowane. A formalnie przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), gdzie zarządzałby nimi Polski Fundusz Rozwoju. W zamian za realny majątek uzyskamy księgowe zapisy na naszym subkoncie emerytalnym w   ZUS.

  czytaj więcej

 • Co z naszymi pieniędzmi w OFE? Rząd ma nowe rekomendacje

  Co z naszymi pieniędzmi w OFE? Rząd ma nowe rekomendacje

  Rząd rekomenduje przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne - wynika z uzyskanych przez PAP dokumentów. Rząd przyjął je w trybie obiegowym w ostatnich dniach 2016 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze